אסתטיקה ושיקום הפה

מה זה "מומחה לשיקום הפה" ?

מדוע נכון לקבל חוות דעת משיקומאי או מומחה לשיקום הפה ?

שיקום הפה או בלע"ז Prosthodontics הינו תהליך שמהותו להחזיר לשיניים וללסתות את תפקודן התקין, האסתטיקה, הנוחות ובריאות הפה והשיניים.

המומחה לשיקום הפה מאבחן את הבעיות הדנטליות, מתכן את הפתרונות הטיפוליים המאתימים, מבצע את השיקום ברמה הגבוהה ביותר ומתווה תכנית מעקב ותחזוקה.

אמצעי ודרכי הטיפול אצל רופא שיניים מומחה לשיקום הפה

אמצעי הטיפול הם שחזורים ("סתימות"), כתרים וגשרים, תותבות, שיקום על גבי שתלים, הלבנת שיניים, ציפויי חרסינה ועוד. אולם את היישומים הסופיים הללו מקדים תהליך מורכב וקפדני שהינו ליבת המומחיות ומשמש את כל המומחים שמטפלים במקרה:

  1. אבחנה נכונה של הבעיות הקיימות אצל כל מתרפא. ברור שבהעדר ידע מעמיק במערכת הלעיסה והסגר, כשלא ניתנת תשומת לב מספקת לפרטים וללא שימוש בשיטות ואמצעי אבחון המתאימים לכל מקרה, ניתן לפספס את הבעיה הקיימת אצל המתרפא ואת מקורה. ללא אבחנה נכונה, מובן שתוכנית הטיפול עלולה להיות שגויה. דבר שיעלה בעתיד ביוקר ולא רק מבחינה הכספית. 
  2. בחירת תוכנית הטיפול המתאימה ביותר לכל מקרה, הנגזרת ממכלול מורכב של שיקולים הקשורים לממצאים האנטומיים, הסגריים, האסתטיים והתפקודיים של אותו מתרפא, ומתחשבת ברצון המתרפא ובמגבלותיו. במקרים רבים יש מספר אפשרויות טיפול. המומחה לשיקום הפה יידע לשלול את הצעות הטיפול שאינן מתאימות למקרה, להציע למתרפא את האפשרויות הטובות ביותר עבורו ולסייע לו להבין את היתרונות והחסרונות של כל תכנית, עד הגעה להחלטה סופית.
  3. ביצוע הטיפול באיכות גבוהה בעזרת מגוון רחב של שיטות ואמצעים שנלמדים במהלך ארבע עד חמש שנות ההתמחות בשיקום הפה. הטיפול מתחיל בהדרכה קפדנית להיגיינה אוראלית ובהקניית הרגלים המטיבים עם בריאות הפה והשיניים, למשל הרגלי אכילה. לשלב חשוב זה ולכל מהלך הטיפול והתחזוקה שלאחריו יש שותפה חשובה והכרחית – השיננית. במרפאות איכותיות צוות המרפאה פועל במשותף ובתיאום מלא מול כל מקרה כדי להביא לתוצאה מיטבית. זה המקום להדגיש שחלק גדול מהאחריות מוטל על המתרפא עצמו, ושיתוף הפעולה וההקפדה מצידו הכרחיים להצלחה ובעיקר לשימור המצב התקין והבריא.
  • המומחה לשיקום הפה מחויב לסטנדרטים הגבוהים ביותר ולהקפדה על הפרטים, בין אם מבצע "סתימה" או מידות לשיקום מורכב על שתלים. לשם כך הוא נעזר בידע הדנטלי המעודכן ביותר עפ"י הספרות המקצועית ובאמצעים המתקדמים שיש. מומחיותו בתחום מאפשרת לו גם לעמוד על טיבן של שלל השיטות הטיפוליות המתפרסמות חדשות לבקרים, רבות מהן ללא ביסוס מדעי. למומחים בשיקום הפה, בזכות ניסיונם ונטייתם האישית, יש לרוב יכולת מנואלית ברמה גבוהה מאוד ותוצאות אסתטיות ומקצועיות משובחות בתחום העבודה הידנית, ניסיון חיוני להשגת תוצאה מיטבית.
  • המומחה לשיקום הפה נעזר במומחים נוספים לשם עבודתו ומתאם ביניהם עפ"י סדר הטיפול המתוכנן. לדוגמה, פריודונט  (מומחה בפריודונטיה טיפול במחלות חניכיים), אנדודונט (מומחה לטיפולי שורש), אורתודנט (מומחה ליישור שיניים), כירורג פה ולסת ועוד. השיקומאי הוא הסמכות המפנה והמכוונת, כלומר הוא "המנצח" על התזמורת הרב תחומית הזאת.
  • מסייע חשוב נוסף לטיפול הוא הטכנאי הדנטלי. המומחה לשיקום הפה יבחר במעבדה המספקת לו עבודה איכותית ומדויקת והמשתמשת בחומרים איכותיין. שיתוף פעולה מקצועי ופורה בין השיקומאי לטכנאי משפיע לא מעט על מהלך הטיפול והתוצאה הסופית.
  • טיפול שיקומי צריך לרוב שלב של שיקום זמני, המאפשר תפקוד ואסתטיקה במהלך תקופת הטיפולים. שחזורים זמניים לעתים נוחים ואסתטיים פחות מהשיקום הסופי, ועוברים התאמות ושינויים במהלך הזמן, אולם יש להם תפקיד חשוב מאוד בשמירה ואף בשיפור של המצב הקיים בזמן הטיפולים. בנוסף הם משמעותיים מאוד ללמידה של התפקוד והאסתטיקה הנכונים לשיקום הסופי.
  • בטיפול ממושך ומורכב עולה לעתים הצורך לשנות את תוכנית הטיפול המקורית, עקב שינויים שאירעו בפה ובשיניים לאחר תחילת הטיפול, או בעקבות ממצאים שלא ניתן היה לדעת עליהם לפני הטיפול בפועל. המומחה לשיקום הפה ידע לצפות שינויים אפשריים, וכן להתאים את השמך הטיפות לתוכנית מעודכנת. המסלול הטיפולי מצריך תקופות מעקב ו"תחנות" של הערכה מחדש לפני תחילת שלב השיקום הסופי. מסלול כזה אולי מאריך את הטיפול, בוודאי בהשוואה לפרסומים השנויים במחלוקת על "טיפול שיניים ביום אחד", אולם בסופו של דבר התוצאה בטוחה בהרבה, מבחינת אפשרות לכישלונות ואכזבות.
  • טיפול שיקומי מחייב תוכנית מעקב ותחזוקה בסופו, בכדי להעריך את התפקוד והאסתטיקה בפועל ולאורך זמן, לתת מענה למקרים שנדרשות התאמות, לשמור על ההיגיינה האוראלית ובריאות הפה לאורך זמן ולזהות בעיות חדשות סמוך להופעתן.

במרפאתנו אנו מקפידים על שיתוף הפעולה בין המומחים לבין עצמם וכמובן בין המומחים לבין השינניות ומשיגים באמצעות השיתוף והחשיבה את הטיפולים המיטביים למתרפאים שלנו. לתפיסתנו חווית המתרפא היא אחד המרכיבים החשובים ביותר ולכן גם מעבר לשירות יוצא דופן ולעבודה בשקיפות מלאה מול המתרפא אנו גם ערים לחשיבות שיש לחלק גדול מאוד מהמתרפאים לעניין האסתטי ולכן בחרנו לעבוד עם כמה טכנאי שיניים, דבר שמאפשר למתרפא לבחור בין כמה אפשרויות של מוצרי מעבדה דנטלית העונים על הדרישות המחמירות בתחום התפקוד ובתחום האסתטי.

ד"ר מירב טופל מומחית לשיקום הפה

הכותבת: ד"ר מירב טופל מומחית לשיקום הפה ומדריכה קלינית במחלקה לשיקום הפה בביה"ס לרפואת שיניים בהדסה לסטודנטים של השנה האחרונה (שנה ו').