פריודונטיה טיפול במחלות חניכיים

מה זה פריודונטיה ? ומה זה מומחה למחלות חניכיים ?

פריודונטיה הינה תחום ברפואת שיניים העוסק ברקמות המקיפות את השיניים, תומכות בהן ומגינות עליהן. הפריודונטיה עוסקת במחקר של רקמות אלו, המחלות הפוגעות בהן וסיבותיהן ודרכים למנוע או לעצור את המחלות ולטפל בנזקים שגרמו. מכיוון שמחלות החניכיים השונות מושפעות ממצבים גופניים שונים (כמו סכרת, עישון, הריון, תרופות וכד') ומשפיעות על מערכות הגוף השונות (מחלות לב, הריון והתפתחות העובר, מחלות פרקים וכו'), יש למומחים בפריודונטיה את הידע והכלים להתמודד ביעילות עם המצב. הידע והמחקר בפריודונטיה כולל מגוון רחב של תחומים כמו מיקרוביולוגיה (חיידקים, וירוסים וכו'), אימונולוגיה (מערכת החיסון),  שתלים דנטלים ואחרים.

למה חשוב ללכת למומחה למחלות חניכיים ? (רופא שיניים מומחה בפריודונטיה)

המומחה למחלות חניכיים הינו בעל הידע והניסיון המאפשרים לבדוק ולאבחן מטופלים הסובלים ממחלת חניכיים ולקבוע ולבצע תכנית טיפול המתאימה למצב שאובחן.  הוא בעל הידע התיאורטי והמעשי ומעודכן בכל  החידושים וההתפתחויות הקשורים בכך. בתחום השתלות השיניים יש לפריודונט את היכולת לתכנן ולבצע את הטיפול בצורה מיטבית וכן לתחזק ולטפל בשתלים לאחר שכבר נקלטו ושוקמו על ידי כתרים. הוא בקי בטכניקות עדכניות בתחום בניית עצם וחניכיים סביב שתלים ושיניים ובעל כישורים וידע להביא לתוצאה טובה וארוכת טווח.

טיפולי חניכיים ומחלות חניכיים

מחלות חניכיים (מחלות פריודונטליות) הינן קבוצה של מחלות על רקע חיידקי הפוגעות במנגנון תמיכת השן (חניכיים, עצם ומסב השן). הצטברות החיידקים גורמי המחלה מתאפשרת בראש ובראשונה עקב צחצוח לקוי. מחלות אלו נפוצות ביותר באוכלוסייה בצורות חומרה שונות והינן הגורם העיקרי לאבדן שיניים בגילאים המבוגרים ובמקרים מסוימים גם בגיל צעיר יותר. גורמי סיכון נוספים הינם: עישון, טיפולי שיניים ויישור שיניים לקויים, מצבים רפואיים שונים (סכרת, מחלות מערכת החיסון, תרופות שונות וכו'). המחלה מלווה במקרים רבים ביצירת כיסי חניכיים המחמירים את המצב שכן גם צחצוח טוב אינו מאפשר גישה וניקוי הכיסים המהווים סביבה אידיאלית להתרבות החיידקים. חשוב להבין שבהתחלה אין ממש כאב, אין אפשרות לראות בעין בלתי מקצועית את החמרת הבעיה ולכן חשוב לבקר את רופא השיניים שלך או השיננית. לחץ כאן למידע נוסף על נסיגת חניכיים והשתלות חניכיים.

כיצד ניתן להימנע מטיפולים יקרים, ארוכים ומסובכים ?

אבחנה מוקדמת הינה תנאי ראשון להצלחה ועל רופא השיניים הכללי והשיננית לעשותה בזמן, לידע את המטופל ולהבטיח שיגיע לטיפול בידיים הנכונות (האבחנה הינה קלינית ורנטגנית). במקרים ההתחלתיים של מחלות החניכיים ניתן להסתפק בטיפול שיננית או של רופא השיניים  שצריך להיות איכותי (טיפול שאורך בין 35 דקות ל-45 דקות ומבוצע באופן יסודי ומקצועי). כך אפשר לעצור את התקדמות המחלה בצורה יעילה. במקרים המתקדמים יותר יש להפנות לרופא מומחה (פריודונט) המיומן באבחנה ובטיפול במצבים אלה. הפריודונט ידע לבצע אבחנה נכונה, לזהות גורמי סיכון ולטפל בהם בשיתוף הגורמים המקצועיים (רופא השיניים הכללי, רופא המשפחה, השיננית). חשוב לציין שפניה לרופא מומחה, פריודונט יכולה לחסוך לכם הוצאה מיותרת.

סוגי הטיפולים הפריודונטליים:

  1. הוראות היגיינה אוראלית – יינתנו בכל הזדמנות במידת הצורך והביצוע ייבדק לאורך הטיפול ואחריו בכל פגישה טיפולית.
  2. הסרת אבנית והקצעת שרשים – ניקוי עמוק המבוצע על ידי פריודונט מומחה (לא על ידי שיננית) בהרדמה מקומית. בדרך כלל יבוצע טיפול ברבע פה אחד בכל פגישה. הטיפול הינו שמרני ואינו כרוך בפתיחת החניכיים או בתפירתן. מטרתו היא להסיר את האבנית והחיידקים מפני השורש החשופים בתוך כיסי החניכיים. טיפול זה יבוצע תמיד כחלקו הראשון של הטיפול. לאחריו יש להמתין מספר חודשים עד לבדיקת תוצאותיו וברוב המקרים אין לגשת לניתוחים זמן קצר לאחריו.
  3. ניתוחי חניכיים – פעולות כירורגיות מסוגים שונים המיועדות להשיג גישה טובה וראיה של שורש השן לצורך ניקויו, גישה למילוי עצם בכיסים המלווים באיבוד עצם על ידי שימוש באמצעים שונים (שתלי עצם, אמדוגיין, ממברנות ועוד). יש לשקול היטב ביצוע ניתוחי חניכיים בעיקר במטופלים שאינם מצחצחים ומנקים ברמה הגבוהה ביותר (עלול להיגרם נזק כתוצאה מניתוח בפה שאינו נקי לחלוטין לטווח ארוך).
  4. שימוש בתרופות – יש תרופות המעכבות ועוצרות את התקדמות מחלת החניכיים ויש לשקול שימוש בהן במקרים סלקטיביים. תרופות וחמרים אלו יכולים להינתן דרך הפה או להיות מוכנסים ישירות לכיס החניכיים בצורות מתן שונות. חלקן הוכחו כיעילות ויכולות לחסוך צורך בניתוח.

במרפאתנו עובדים לפי הנחיות האיגודים של רופאי החניכיים ומקפידים שלא לעשות קיצורי דרך. עבודה לפי פרוטוקולים שהוכחו בצורה מדעית מבטיחה אחוזי הצלחה גבוהים, סבל מיותר וטיפול לא נכון שעלול לעיתים אף להביא נזק.

מחלקת שימור והדרכה לבריאות הפה

במרפאת ד"ר צוברי יש מחלקה של שינניות שמבצעות טיפולים לציבור המתרפאים. הטיפול הינו בן 45 דקות, ומדובר באשת מקצוע שהינה מיומנת ומנוסה ובעיקר מכירה את המטופל ואת מצבו. במסגרת הטיפול ניתנים במידת הצורך בדיקת מומחה והדרכה בצחצוח ומתנהל מעקב מסודר. הדבר מבטיח שהאבחנה תהייה מוקדמת ותמנע הוצאות מיותרות וטיפולים מורכבים בעתיד.