מדחיינות לדחי – הסכנות שבדחיית טיפולי שיניים ד"ר מירב טופל

דחיינות: דעו שמקרה פשוט הופך לסדרת טיפולים אינסופית

לפעמים זו בדיוק תקופת עומס בעבודה, לעתים אלו ימים קצת לחוצים כלכלית, במקרים רבים החרדה גוברת ובמקרים אחרים פשוט אין כאבים ולכן כנראה הכל בסדר.

תירוצים להימנע מבדיקת שיניים יש לרוב. עם זאת אני לא רואה אותם כתירוצים, אלא כמחסומים אמיתיים. אני באמת מאמינה שקשה לשריין זמן, להתגבר על החששות והטראומות הקדומות, ולהידרש לעתים להשקעה כספית לא מבוטלת. מה כבר יקרה אם נדחה עוד קצת את הטיפול?

אז זה מה שעלול לקרות אם הדחיינות היא שתגבר:

מקרה פשוט של "חור", כלומר עששת, שיתפתח ויתקדם יגיע בסוף למוך השן ויצריך טיפול שורש ובמקרים רבים גם מבנה וכתר בעקבותיו. ההבדל בין שחזור ("סתימה") שיגזול לכם כארבעים דקות בממוצע ויעלה כמה מאות שקלים, לבין טיפול שורש, מבנה וכתר באותה שן, יבזבז לכם זמן פי עשרה ויגדיל את עלות הטיפול בכמה אלפי שקלים. לא רק זמן וכסף על הכף, לרבים יש קושי נפשי ופיזי שמתלווה לטיפול, וגדל ככל שהטיפול ארוך ומורכב יותר.

עששת

בכך לא תם החשבון, שכן סיכויי שרידות השן כעת נמוכים מסיכוייה של שן עם שחזור רגיל, והיא עלולה להעמיס עליכם הוצאות נוספות בעתיד.

"לא ממש כואב לי וכבר עשו לי טיפול שורש וכתר… אז מה כבר יקרה ?"

ומה אם כבר יש בשן טיפול שורש וכתר ? לצערנו לא רק שזו לא תעודת ביטוח, אלא פתח לסיבוכים כמו זיהום מחודש סביב השורש, סדק של השורש, שבר של הכותרת, עששת משנית ועוד. חלק מהסיבוכים המתוארים, סופם בעקירת השן.

"גם ככה חסרות לי כמה שיניים…"

שן בודדת שחסרה בפה עלולה, בתנאים מסוימים, להוביל לשרשרת תגובות שתחילתן בתזוזת השיניים הסמוכות ובקיעת יתר של השן הנגדית, והמשכן בפתיחת מרווחים בין השיניים ועומס יתר על השיניים האחרות.

כאשר חסרות בפה מספר שיניים כל התהליך דרמטי יותר וסופו, במקרים רבים, בהידרדרות של מערכת הלעיסה עם פגיעה סגרית ואסתטית ונזק לשיניים הנותרות.

בדיקה בזמן וטיפול נכון עשויים לעלות לא מעט כסף, אך מקרה מקביל של דחיינות יעלה הרבה יותר כסף וזמן שכן אז הטיפול לא יכלול רק חלופה לשן החסרה אלא גם התמודדות עם הנזקים שהלכו והתרבו בזמן הדחייה. במקרה לדוגמא, במקום טיפול הכולל מספר שתלים ושיקומם, כעת יידרש גם טיפול אורתודונטי מקדים להחזרת השיניים למקומן, קיבוע של השיניים, שחזורים או כתרים בשיניים שניזוקו עקב עומס יתר, טיפול פריודונטלי לעתים ובניית עצם לצורך השתלים.

"יש לי תותבות אז אני לא דואג… יש לי את כל הזמן שבעולם"

מרכיבי תותבות נשלפות סובלים מהדחיינות לא פחות מהאחרים. הם עלולים לחשוב שבהעדר שיניים ממילא אין צורך להגיע לבדיקה ובוודאי לא לטיפול. רבים מהם ספקנים, שבעי אכזבות וטראומות מתקופת אובדן השיניים, וחסרי מודעות לגבי הדרכים שקיימות כיום לשיפור תיפקודם ותחושתם.

תותבות שאינן מתאימות עלולות ליצור נזק לרקמה ולעצם. נזק כזה מוביל לא רק לפצעים וכאב, אלא להפחתת היכולת לשפר את התאחיזה והיציבות של התותבות בעתיד. בנוסף, הקידמה בירכה אותנו ביכולת לשפר משמעותית את התיפקוד והנוחות של תותבות נשלפות באמצעות שימוש בשתלים ובמגוון דרכים לחבר תותבות לשתלים.

הפתרון הוא בדיקה יסודית של מומחה לשיקום הפה

התייעצות עם מומחה לשיקום הפה יכולה לשפר משמעותית את חיי היום-יום שנידונו עד כה לפשרה מבחינת התיפקוד והתחושה עם התותבות, ולעתים אף לסבל וצער.

"אני לא מחייך הרבה כי זה לא נראה אסתטי…" האסתטיקה בכלל והחיוך בפרט משפיעים על מצב הרוח והתפקוד אל תוותרו על הכיף שבחיוך אמיתי ורחב.

יש מצבים בהם אמנם אין עששת או דלקת, אך יש חוסר שביעות רצון ממראה השיניים והחיוך. אפשר לחיות עם זה, ולסגל חיוך קטן כזה שלא יחשוף יותר מדי מהשיניים הקדמיות. אבל אפשר גם להגיע להתייעצות עם שיקומאי (מומחה לשיקום הפה) ולשמוע מה האפשרויות הרלוונטיות לכל מקרה. טיפלנו במקרים בהם טיפול לא מאד מורכב יצר שינוי עצום בהערכה העצמית, בביטחון ובסיפוק. מראה השיניים הקדמיות ואופן החיוך הם חלק מהצגת דמותנו בעיני עצמנו ומול אחרים. מי שאינו מרוצה ממראה השיניים ומהשלכותיו של החיוך שלו, לא חייב להשלים עם גורלו בשלל הסברים. דחיינות תנציח את התסכול במקום להחליפו בשביעות רצון ושיפור עצמי.

ולמי שאין עששת או דלקת, או כתרים, או תותבות, או הפרעה אסתטית, למה הוא צריך להקדים ולהגיע לבדיקה?

לטפל בבעיות שנוצרו זו אמנם חכמה, אך חכמה יותר גדולה היא למנוע אותן. בבדיקה שגרתית ניתן לבקר את אופן הצחצוח ולשפר את ההגיינה האוראלית ובכך למנוע עששת ודלקת חניכיים. ניתן לגלות תופעות בתחילתן, כשעוד ניתן לבצע פעולות מניעה כמו "חורים" קטנים שעוד יכולים "להיעצר", איזון סגרי, גילוי מוקדם של נגעים ברקמות הרכות בפה, התחלה של נסיגת חניכיים, סימני שחיקה בשיניים ועוד. כל התופעות הללו יכולות להיבלם אם מתגלות מוקדם. לעומת זאת, כל אחת מהתופעות המצוינות עלולה לגרום כאב, נזק והוצאה כספית משמעותית אם תוזנח.

בעיות רבות בפה שאינן מטופלות עלולות לדרדר כדור שלג שיתגלגל ויגדל פי עשרות ומאות מונים. כדור השלג הזה מורכב מזמן, כסף וקושי נפשי ופיזי. יש כיום תחליפים מגוונים ומוצלחים לשיניים פגועות וחסרות, אך הם אינם מושלמים ואינם חפים מפשרות וסיבוכים. אין תחליף מושלם לשיניים הטבעיות הבריאות.

דחיינות – לא רק שתוצאתה בעלות כספית ונפשית גדולה פי הרבה, ולא רק שסופה בפשרה מסוימת בהשוואה לשיניים הטבעיות, אלא שאנו יוצרים אותה במו ידינו. מטרתו של מאמר זה היא להבהיר את מידת השליטה שיש בידינו למניעתה ולמניעת תוצאותיה.

ד"ר מירב טופל מומחית לשיקום הפה

ד"ר מירב טופל – רופאת שיניים מומחית בשיקום הפה

לפגישת ייעוץ וחוות דעת שנייה של מומחית לשיקום הפה ניתן לפנות למרפאתנו ברמת השרון, ברחוב סוקולוב 34, מרפאת ד"ר צוברי ברמת השרון.