מקרה חירום לאחר טיפול כירורגי

במקרה חירום יש ליצור קשר עם מרפאת ד"ר צוברי בטל':  03.5496152
במידה ואלה אינן שעות הפעילות של המרפאה ניתן לפנות (בחירום בלבד) למספר הטל': 052-6565471.

המצבים הבאים עלולים להופיע לאחר טיפולים כירורגיים שונים בחלל

הפה:

דימום

דימום קל בחלל הפה הינו תופעה שגרתית לאחר ניתוח ומעט דם טרי וקרוש עלולים להופיע ברוק מספר ימים לאחר הטיפול. אין לשטוף את הפה או לירוק את הדם אלא לשתות מעט מים קרים. אם הדימום מתגבר יש לקרר חיצונית על ידי תחבושת קרח (מספר קוביות קרח בשקית ניילון קשורה ועטופה במגבת דקה). ניתן גם ללחוץ קלות על איזור הדימום עם שקית תה רטובה במים קרים. במידה והדימום נמשך יש להודיע מיידית לד"ר צוברי.

כאבים

לאחר שעוברת השפעת חומר ההרדמה תופיע תחושת כאב בדרגות שונות. לכן יש לקחת משככי כאבים עוד לפני שהתחושה חוזרת במלואה (חמרים אנטי-דלקתיים שאינם ממשפחת הסטרואידים). רצוי להשתמש בתרופות שיש בבית והראו השפעה על כאבים בעבר וללא תופעות לוואי. למחרת היום בדר"כ יש ירידה משמעותית בכאב והצורך במשככי כאבים יורד משמעותית. בהמשך יש שיפור וירידה בתחושת הכאב עם הזמן. במידה והכאב אינו עובר, מחמיר או מתחיל לאחר כמה ימים שבהם לא כאב – יש לדווח למרפאה.

נפיחות

הנפיחות הינה תופעה שגרתית לאחר טיפול כירורגי בחלל הפה והיא תופיע בבוקר היום שלמחרת הטיפול. היא תגדל עד היום השלישי ולאחר מכן תתחיל ירידה הדרגתית. יש צורך לדווח למרפאה במקרים הבאים:
           1. הנפיחות ממשיכה לגדול מעבר ליום השלישי.
           2. הנפיחות מגיעה לגודל בלתי סביר.
           3. הנפיחות מתפשטת לאיזורים מרוחקים מאזור הניתוח.
           4. הנפיחות לוחצת על איברים חיוניים (כמו לשון, עין, בית הבליעה, קנה הנשימה).

חום

חום נמוך עלול להופיע בערב יום הטיפול , יש לדווח אם נמדד חום מעל ל- 38 מעלות. במידה ומופיע חום לאחר מכן יש לדווח על כך מיידית.

פריחה

פריחה עלולה להצביע על תגובה אלרגית לחמרי הטיפול או אחת התרופות שבה השתמשנו. יש להפסיק מיידית לקיחת תרופות ולדווח מיידית לד"ר צוברי.

המטומה

לעיתים לאחר שהשפעת חמרי ההרדמה עוברת נוצר דימום מתחת לרקמה החיצונית. התופעה מאופינת בנפיחות שגדלה במהירות בשעות הראשונות שלאחר הניתוח. יכולה גם להיראות רק כמה ימים לאחר הניתוח ככתם אדום/כחול שנוטה להופיע באזורים של רקמה בעלת התנגדות מעטה (מתחת לעין, באזור שמתחת לסנטר או זוית הלסת התחתונה, צוואר וכו'). בשעות הראשונות ניתן לעכב ולהקטין התופעה ע"י קירור, לאחר מכן לא ניתן לעשות דבר אלא לחכות להיעלמותה. מרגע שנעצרה, ההמטומה הינה בעיה אסתטית בלבד. במקרים של המטומה נרחבת יש לדווח למרפאה.

פתיחת תפרים

לעיתים רחוקות יש פתיחה של התפרים בעיקר עקב טראומה לאזור הניתוח ממזון קשה או משיכה של הרקמה הרכה. אין לבדוק את האזור באמצעות הלשון אלא להודיע מיידית למרפאה.

נפילת תחבושת

בניתוחים בהם הונחה תחבושת על האזור המטופל היא עלולה ליפול. במידה והתחבושת נפלה יש להוציאה ולהשליכה ולא לנסות להחזירה למקום. אם זה קרה במהלך ארבעת הימים הראשונים לאחר הניתוח נא להודיע למרפאה.
הבראה מהירה,
צוות מרפאת ד"ר צוברי
לצחוק בפה מלא