ניתוחי חניכיים

ניתוחי חניכיים – כל מה שרצית לדעת

לעיתים קרובות מזוהה הטיפול במחלת החניכיים בשימוש בטכניקות כירורגיות שונות (ניתוחי חניכיים). ברוב המקרים שבהם אני פוגש מטופל חדש אני מגלה כי אי שם בעברו טופל על ידי ניתוחים והנה הוא חוזר עם מחלת חניכיים שלעיתים קרובות הינה חמורה ומתקדמת יותר משהייתה.

מה הסיבות למחלת חניכיים חוזרת ?

כדי להבין מדוע מחלת החניכיים חזרה, יש לחזור לסיבות שבגללן נוצרה הבעיה של מחלת החניכיים (מחלה פריודונטלית) מלכתחילה. אם כן, המקור למחלת החניכיים הוא זיהום חיידקי הנגרם על ידי אוסף של חיידקים החיים בדרך קבע בחלל הפה של כולנו (רובד חיידקים או פלאק). השינוי המסמן את המעבר ממצב בריא או התחלתי למצב מחלה הרסנית כול להיות בכמות והרכב הרובד החיידקי, שינוי במצב הבריאותי של המטופל או בתגובתו לנוכחות החיידקים (עישון, מתח נפשי, סכרת, שינויים הורמונליים, השמנת יתר וכד',).

מנגנון וצורת ההתקדמות של מחלות החניכיים הינם מורכבים ונדרשו עשרות שנים של מחקר כדי להתחיל ולהבין אותם. כמו במקרים של מחלות רבות אחרות הכול מתחיל בנתונים תורשתיים גנטיים שאנו מקבלים מהורינו ועליהם כמובן לא ניתן לשלוט או להשפיע. על שאר הגורמים שציינתי לעיל אנו שולטים במידה מסוימת או כוללת ועלינו לקחת עליהם אחריות מליאה.

מה עושים בניתוחי חניכיים ?

אחרי שהבנו זאת בואו ונחזור לניתוחי חניכיים. אלו הם אמצעי להשיג מטרות מסוימות כמו הגעה נוחה ויעילה לשורשי השיניים לצורך הסרת אבנית, רובד חיידקים וחומר שן מזוהם, הקטנת כיסי החניכיים על ידי הסרת עודף רקמת חניכיים, בניית עצם שנהרסה במקומות בהם פגעה מחלת החניכיים ועוד.

גם במקרים בהם מבוצעים ניתוחי חניכיים בצורה המקצועית והטובה ביותר, אנו חייבים לוודא שמרבית הגורמים למחלת החניכיים סולקו ובעיקר רובד החיידקים. יש להמשיך להקפיד ולשמר את התוצאה של ניתוחי החניכיים, מדובר כמובן בפעולה יום יומית שתימשך בצורה מיטבית לכל אורך חיי המטופל. על המטופל להמשיך בתחזוקה סדירה וקבועה אצל השיננית (3-4 פעמים בשנה ורצוי שזאת תהייה שיננית שמיומנת בעבודה עם מתרפאים בעלי עבר של מחלות חניכיים, או בשפתנו מתרפאים פריודנטלים). חשוב לא פחות הוא ביקור קבוע ותדיר אצל רופא החניכיים (ביקורת של לפחות פעם בשנה). גם גורמים משמעותיים אחרים כמו עישון כבד, במידה ולא יפסקו יורידו את סיכויי הצלחת ניתוח החניכיים בצורה משמעותית.

מה רצוי ונכון לעשות לפני ניתוח חניכיים ?

בכל מקרה יש לבצע פעולה מקדימה של הקצעת שורשים (המבוצעת על ידי רופא חניכיים מיומן ולא על ידי שיננית – רופא חניכיים הינו רופא שיניים שסיים התמחות בפריודונטיה) ורק אם זו לא פתרה את הבעיה לאחר תקופת מעקב מתאימה של מספר חודשים, ניתן לשקול ביצוע של ניתוחי חניכיים. זכרו: ניתוחי חניכיים שמבוצעים בתנאים שאינם מתאימים לא רק שלא יביאו כל תועלת אלא עלולים להביא לנזק חמור בהרבה.

לצערי אנו נתקלים במקרים רבים בהם מבוצעים או מתוכננים ניתוחי חניכיים במטופלים שאצלם לא מתקיימים התנאים הנ"ל. זאת בניגוד מוחלט לעקרונות הבסיסיים שנקבעו במשך שנים רבות של מחקר בתחום הטיפול במחלות החניכיים. מעבר לסבל וההוצאה הכספית הניכרת, עלול להיגרם נזק בלתי הפיך לבריאות הפה והחניכיים. בנוסף לכך יש להיזהר מטיפולים הכוללים עקירת שינים עקב מחלת חניכיים והחלפתן בשתלים מתכתיים. לעיתים קרובות מלווה הדבר בהסבר כי השארת השיניים תביא לנזק לעצם הלסת והחלפתן בשתל תיתן ביטחון ובריאות לשנים רבות. זכרו: גם שתלים רגישים למחלת חניכיים (פריאימפלנטיטיס) בעיקר כאשר שאר השיניים והחניכיים שסביבן חולות. אחרי שנים רבות וניסיון מצטבר רב הגענו להחלטה שנכון לשמור על תפיסת הטיפול השמרנית, שאחת ממטרותיה המרכזיות הוא שימור השיניים הטבעיות וביצוע פעולות זעיר פולשניות עם מינימום טראומה לפה ולשיניים.

לסיכום:

על מנת שתוכלו לשפר את סיכויי הצלחת טיפול החניכיים שמרו על הכללים הנ"ל. רצוי גם לקבל חוות דעת נוספת מרופא חניכיים מומחה וזאת כדי לוודא כי אכן מתקיימים כל התנאים שיבטיחו הצלחה מרבית לטיפול המתוכנן.