שיננית על שיננות

חשיבות השמירה העצמית על בריאות הפה

רבות נכתב על טיפולי שיניים ופחות על היכולת של אדם, כל אדם למנוע ולהקטין את הנזק בעצמו. פעמים רבות קורה שאומרים לי: "איך השיניים שלך כאלה שמורות ולבנות?" דבר שמיד מעלה חיוך על פני, השיניים לבנות כי אני מלבינה אותן, אולם הן שמורות כיוון שזה בידיים שלי. כשיננית אני מוצאת שחלק מהטיפול הוא יצירת המחויבות אצל המתרפאים לשמירה על שיניהם ועל זה אני כותבת.

מדוע נולד בכלל הצורך בשיננות ?

המקצוע נוצר מתוך ההכרה שעדיפה מניעה על פני הטיפול בנזקים. מההכרח שבחשיבות השמירה על בריאות הפה והשיניים, בשגרה, לפני טיפולים ובוודאי אחרי טיפולי שיניים. השינניות מבצעות טיפול מניעתי חשוב השומר על בריאות השיניים והחניכיים. בנוסף הן מבצעות טיפול תחזוקתי של המצב הקיים לאחר הטיפול אצל רופא שיניים. במרפאתנו יש רופא מומחה למחלות חניכיים (פריודונט) ולכן יש אצלנו גם טיפולי שיננות ייחודיים למחלות חניכיים ולמתרפאים שעברו טיפוליים כירורגים, שסבלו או סובלים ממחלות חניכיים וכמובן לטיפול תחזוקתי לשתלים. חלק מרכזי בהצלחת השמירה על בריאות הפה והשיניים הוא בהדרכה ובהסבר שמעניקה שיננית. מדובר בהדרכה אישית שמגיעה בהמשך לטיפול ולהיכרות עם המתרפא ומסייעת לו או לה בשמירה על בריאות הפה והשיניים באופן שוטף ויום יומי בביתו.

מהי מטרת טיפול השיננית ?

הטיפולים השוטפים והתדירים אצל השיננית באים כדי למנוע בעיות חניכיים, לתחזק טיפולים שנעשו בעבר כמו: שתלים, כתרים, טיפולי חניכיים ועוד.

מהי הסיבה המרכזית להתפתחות דלקות בחניכיים ?

היווצרות רובד חיידקים, מה שבשפה המקצועית נקרא פלאק, על גבי השיניים. זה המקום שאני מוצאת לנכון לציין שזאת טעות נפוצה לחשוב שאם לא כואב אז אין כלום, פעמים רבות הכאבים מגיעים רק בשלבים מתקדמים של המחלה. שמירה על בריאות הפה והשיניים חיונית למניעת מחלות הפה. יחד עם זאת גם אם מקפידים על ביקור אצל השיננית מספר פעמים בשנה, אדגיש שללא היגיינה אוראלית נאותה המחלות יחזרו וטיפולי השיניים יכשלו.

מה עושה השיננית בטיפול ?

 1. עוברים על הרשומה הרפואית ובודקים אם יש עדכונים הקשורים למצבו הבריאותי של המתרפא שהרופאים המומחים כתבו בעקבות הטיפול, בודקת את העבר הבריאותי של המתרפא.
 2. בדיקה יסודית למצב בריאות הפה, שיניים, חניכיים וחלל הפה.
 3. הדרכה והסבר על צחצוח נכון ומתן דגשים ספציפיים לאותו המתרפא.
 4. התאמת אביזרים בין שיניים לפי צרכי המתרפא.
 5. צילומי רנטגן וביקורות לשתלים, טיפולים וכד'.
 6. טיפול הסרת אבנית (ליבת פעילותה), הסרת כתמים, משקעים הן קשים והן רכים, מעל ומתחת לחניכיים.
 7. מסייעת במניעת עששת על ידי טיפול בפלואוריד ושאר טכניקות ואמצעים.
 8. הלבנת שיניים.
 9. הדבר החשוב ביותר הוא הליווי באמצעות המפגשים הקבועים, הקניית הרגלים, ניהול מעקב רפואי ורתימת המתרפא לשמירה נכונה על בריאות הפה והשיניים באופן יום יומי.

תסמינים המעידים על התחלה של מחלת חניכיים

 • דימום בזמן צחצוח.
 • חניכיים נפוחים, אדומים ו / או רגישים.
 • ריח או טעם רע על בסיס קבוע.
 • נסיגת חניכיים (תוצאה אשר לעיתים מביאה את מי שלא נמצא במעקב תדיר של שיננית).
 • אובדן או תזוזת שיניים.

אסכם ואכתוב שאני שמחה שבימינו המודעות הולכת וגוברת ויש יותר אנשים שמקפידים על שמירת בריאות הפה והשיניים. במרפאתנו יש רופאה מומחית לשיקום הפה, ד"ר מירב טופל ורופא מומחה לפריודונטיה (מחלות חניכיים) שאותם אנו, השינניות, תומכות בטיפולי שיננית שלוש ארבע פעמים בשנה ויודעות להקפיד ולבדוק את הדגשים הספציפיים שלהם. הביקור והטיפול התדירים אצלנו מאפשרים מעקב וזיהוי הישנות המחלה או התכנות של נזק או פגיעה עוד בטרם אלה יהפכו לטיפול מורכב ומסובך. כל זאת כמובן מעבר לטיפול היסודי והנעים שאנו מעניקות לציבור המתרפאים.

שרון גפן שיננית

הכותבת: שרון גפן שיננית במרפאת ד"ר צוברי.