השתלות ושתלים דנטלים

שתלים דנטלים והשתלות שיניים

השאלות שעולות הן: מה זה השתלת שיניים ? האם לכל מתרפא יש אפשרות לבצע השתלת שיניים ? האם כל רופא שיניים יכול לבצע השתלת שיניים ? מה בעצם עושים בהשתלת שיניים ? האם ביצוע שתלים דנטליים הוא תהליך כואב ? כמה זמן לוקח הטיפול ? מהם הסיבוכים שעלולים להיגרם בעקבות השתלת שיניים ?

הערה: נכון לומר שתלים דנטלים ולא השתלת שיניים, אולם השתלות שיניים הינה האמירה הנפוצה ולכן בחרנו להשתמש גם בה כאן. 

חשוב מאוד – את הניתוח צריך לבצע רופא שיניים מומחה למחלות חניכיים (פריודונטיה) או כירורג פה ולסת.

מהם שתלים דנטליים?

שתלים הינם תחליפים מלאכותיים לשורשי השיניים הטבעיות החסרות.  השתלים המודרנים הינם בצורת בורג או גליל העשויים ממתכת – טיטניום.  למתכת זו תכונה יחודית המאפשרת לעצם שסביבה להגיע לכדי מגע הדוק עם השתל.

מהו תהליך ההשתלה של השתל (או כפי שנקרא לעתים השתלת שיניים)?

לאחר  יצירת קדח בעצם בקוטר ובאורך המתאימים לשתל הרצוי מוחדר השתל למקום והחניכיים נתפרים מעליו.  תקופת ההמתנה הינה בין שלושה לבין שישה חודשים שלאחריהם מגלים את ראש השתל ומרכיבים מבנה זמני.  הרופא המשקם (אסתטיקה ושיקום הפה) מתקין מבנה קבוע ועליו כתר.

מהי העמסה מיידית בביצוע השתלת שיניים ?

לעיתים מתאפשר לבצע כתר או גשר זמני מיידי על גבי שתלים שזה עתה הוחדרו. הדבר מותנה בייצוב ראשוני טוב של השתל בעצם ובתנאים אחרים המשפיעים על סיכויי הצלחתו (סגר ויחס בין לסתי, יכולת להגיע למגע מינימלי בשיניים נגדיות, שיקולים אסתטיים וכו'). מקרים אלו צריכים להיבחר בקפדנות על פי הכללים המקובלים ועל השיקום הזמני להתבצע מיידית לאחר ההשתלה. הסיכון לכישלון  של השתל  הינו גבוה יותר במקרים אלו.

האם שתלים יכולים להיכשל ?

אחוזי ההצלחה של שתלים הינם גבוהים ביותר ומגיעים לכ-90% בלסת העליונה וכ-95% בלסת התחתונה.  זאת בתנאי שכל שלבי תהליך טיפול "השתלת השיניים" בוצע כהלכה. תהליך שכולל: אבחון, בחירת סוג השתל, שלבים כירורגים של החדרת השתל וחשיפתו, שיקום השתל על ידי כתר, תחזוקת השתל וביקורות.

במקרה של כישלון ניתן במרבית המקרים להחליף את השתל הנכשל בחדש עם סיכויי הצלחה גבוהים.

מהם הסיכונים הכרוכים בביצוע שתלים והשתלות שיניים ?

  • הסיכונים הינם נדירים וכוללים:
  • פגיעה בעצב העובר בלסת התחתונה ונותן את התחושה לשפה התחתונה והסנטר
  • חדירה לחלל האף או הסינוס בלסת העליונה
  • זיהום של איזור השתל או איזורים סמוכים ופגיעה בשורשי שיניים סמוכות
  • יש גם מקרים בהם מבוצע שתל במיקום או בזוית שאינם מאפשרים ביצוע כתר תקין ואסתטי

ניתן למנוע סיבוכים אלו על ידי תכנון נכון ועל ידי ביצוע מדויק ומיומן.

מה משך ההחלמה לאחר ביצוע ניתוח השתלת השתל ?

מדובר בניתוח שיכול להזכיר את התחושה של עקירה, עם התפוגגות החומרים המרדימים יתכנו כאבים בדומה ל השתלת שיער. מרבית המתרפאים מדווחים שכעבור ימים ספורים הם שוכחים כלל מניתוח השתלים הדנטליים ומגישים כבעבר. זה המקום לציין שלעתים אובדן השיניים מלווה בתחושה של "הזדקנות", תחושה שנעלמת לאחר גמר הטיפול ותחושה פיזית ומנטלית שהכל בדיוק כפי שהיה.

במרפאת ד"ר צוברי מבצעים השתלות ושתלים, אולם חשוב לדעת שלאחר האבחון יתכן והפתרון שיינתן למתרפא תהייה אחרת. במרפאת ד"ר צוברי יש חשיבות רבה למציאת פתרון מיטבי, עם פגיעה מינימלית בבריאות הפה ותוך ניסיון לשמור על שיניו של המתרפא לטווח הארוך ביותר.

חשוב לדעת שמתרפאים החוששים מהליך הטיפול בפרט או מרפואת השיניים בכלל, יכולים ליהנות במרפאתנו מטיפול בסדציה הכרתית, טיפול שמוצע לכל מי שמבקש.

את הניתוח מבצע ד"ר יובל צוברי – מומחה בפריודונטיה.