הסכנות שבטיפול שיניים הכל ביום אחד

"השתלת שיניים ביום אחד", "טיפול שיניים ביום אחד בשיטת אול…", "טיפול שיניים הכל ביום אחד בלי כאבים ובלי פחד שיטה חדשה להשתלות שיניים"

אלה הן הכותרות שהביאו אותנו להתייחס באופן רציני ומעמיק לנושא הטיפול ביום אחד. חשוב להבין שיש לא מעט פרוצדורות רפואיות שמתאימות לטיפול ביום אחד, כמו ביצוע מספר שתלים בטיפול אחד במקום במספר טיפולים וזאת לעיתים באמצעות טיפול  תחת סדציה אולם אין כאן כוונה לביצוע הטיפול כולו ביום אחד. הסכנות הכרוכות בכך רבות ועל כך המאמר. זה גם המקום לציין שלא שותלים שיניים אלא שתלים ועל גבי השתלים מרכיבים מבנה וכתר שנראים כמו שן ומתפקדים כמוה.

מהו טיפול שתלים ביום אחד ?

לאחרונה יש פרסומים רבים של מרפאות המבטיחות ללקוחותיהם ביצוע ביום אחד של שתלים דנטלים ועליהם השיקום (כתרים או גשרים). במקרים רבים מציעים גם עקירה של שיניים וביצוע של כל הנ"ל.

מדוע יש להיזהר מטיפול שיניים הכל ביום אחד ?

  • הטיפול ביום אחד מגדיל בצורה משמעותית את סיכויי כשלון השתלים אם בטווח הקצר ואם בטווח ארוך יותר.
  • התנאים המקובלים להפעלת כוחות תפקודיים (לעיסה, סגירת שיניים וכד') על גבי שתל שאך זה הושתל בעצם אינם יכולים להתקיים בכל השתלים שבוצעו באותה פעולה. כמו כן במקרים רבים יש הבדל משמעותי בין התכנון לבין מה שנמצא בפועל באתר ההשתלה. ההבדל יכול להיות בכמות העצם או באיכותה ועלול להטות את הכף לכיוון של כישלון המקרה כולו.
  • בנוסף לכך, ביצוע מקרים כאלו דורש מיומנות וניסיון ברמה גבוהה ביותר של הצוות המבצע כולו (רופא השיניים, סייעת, מעבדת השיניים) ובמקרים רבים מיומנות וניסיון  אלו אינם מספקים אצל המבצעים.
  • התפיסה עצמה מוטעית, רצוי ונכון לתת לגוף לעשות את שלו, למשל לאחר השתלת שתלים דנטלים נכון להמתין הגוף ליצירת חיבור יציב בין השתל לעצם לפני ביצוע תהליך השיקום הסופי. הניסיון לקצר את התהליך עלול לגרום לכישלון מיידי או לקצר את חיי השתל והשן שעליו.

האם טיפול ביום אחד הינו צורת הטיפול המקובלת על ידי שתלים דנטלים ?

לחלוטין לא. צורת הטיפול המקובלת והמבוססת מדעית וקלינית  בשלושים השנים האחרונות הינה:

  1. עקירת שיניים אבודות
  2. המתנה לריפוי
  3. השתלת שתלים דנטלים
  4. המתנה לקליטתם כשהם סגורים בחניכיים ובעצם
  5. שיקומם על ידי מבנים וכתרים או גשרים

כל חריגה מפרוטוקול הטיפול הנ"ל מעלה את הסיכון לכישלון.

מהי משמעות כישלון של שתלים דנטלים שבוצעו במסגרת טיפול ביום אחד ?

במידה ויש כישלון של שתל אחד או יותר במסגרת של טיפול ביום אחד עלולות להיות לכך השלכות קשות על כל הטיפול שבוצע. שתלים שנכשלים בטיפול מסוג זה יכולים לגרום להרס נרחב של עצם וחניכיים שיקשו על טיפול עתידי. כמו כן עלול להיות כישלון של הכתרים או הגשרים שבוצעו ויש להורידם ולבצעם מחדש. חמור מכך, השתלים עלולים לפתח מחלה דלקתית כרונית הנקראת פריאימפלנטיטיס העלולה להימשך במשך שנים ולהתבטא בזיהום מקומי מתמיד עם התלקחויות והרס איטי של העצם התומכת בשתל. כל הסיכונים הנ"ל קיימים גם בטיפול קונבנציונלי אך גבוהים משמעותית בטיפול ביום אחד.

האם יש מקרים בהם יש יתרון משמעותי לטיפול ביום אחד?

בהחלט כן, יש מצבים בהם יש סיבות מוצדקות ותנאים מתאימים לבצע טיפול ביום אחד. תכנית הטיפול צריכה להיות מבוססת על שיקולים מקצועיים בלבד ויש להוציאה לפועל על ידי צוות מיומן ומנוסה. אסור שסיבת הטיפול לטיפול ביום אחד תהייה רצון המתרפא, יש דרכים רבות להתגבר על חשש ופחד מהטיפול שאינן פוגעות בבריאות הפה והשיניים. אנו במרפאת ד"ר צוברי מתכננים ומבצעים את הטיפול בהתאם לכללים המקובלים ובאמצעות צוות הכולל רופאים מומחים בתחום ההשתלות ושיקום הפה, מרדימה מומחית וסייעות מנוסות.

למרפאתנו פונים רבים בכדי לקבל חוות דעת שנייה מאחד מהרופאים המומחים שלנו:

רופא שיניים מומחה למחלות חניכיים (פריודונטיה)

רופא שיניים מומחה בשיקום הפה