טיפולי שיננית

טיפולי שיננית במרפאת ד"ר צוברי שונים במהותם מטיפולי הסרת אבנית רגילים

כיוון שליבת פעילותה של המרפאה היא טיפול במחלות חניכיים (פריודונטיה) טיפולי הסרת האבנית מיוחדים ויסודיים ביותר. טיפולי השיננית אינם רק הסרת אבנית אלא מערך שלם של הדרכה והסברה, בקרה ועדכון של בריאות הפה והשיניים. מערך הכרחי לשימור ושיפור בריאות הפה והשיניים אצל מתרפאים ממחלות חניכיים. טיפולי השיננית הנפוצים והמוכרים של קופות החולים טובים (במידה והם נעשים באופן ייסודי ומקצועי) לציבור הרחב אולם ציבור האנשים שסובל מבעיות פריודונטליות, נמצא בתהליך טיפולי מורכב או עבר השתלות, חייב להיות מבוקר ולהקפיד על בריאות השיניים והפה.

צוות השינניות של המרפאה הינו צוות מוסמך ומיומן ביותר בכל הקשור למתרפאים שסבלו או עודם סובלים מבעיות בחניכיים. הצוות אמון על מלאכת הטיפול עצמו, על ההדרכה והכוונה בנושא היגיינה אוראלית. עד רמת איזה משחה או חוט דנטלי נכון לקנות עבור אותו מטופל. בכל בדיקה מעדכן הצוות את הרשומה הרפואית ומדווח למומחה לפריודונטיה על מצבו של המתרפא. הדבר מאשר לצוות המרפאה לזהות בזמן את הדרוש טיפול ולפעול כדי לשמר את שיניו הטבעיות של המתרפא ואת בריאות הפה והשיניים.

במסגרת חזונה של מרפאת ד"ר צוברי להענקת חווית מתרפא טובה והגברת המודעות לבריאות הפה והשיניים בקרב ציבור מתרפאנו, העלינו לאתר את

פרוטוקול טיפול שיננית (ייחודי למרפאה פריודונטלית)

המחלות הפריודונטליות הינן בעלות אטיולוגיה בקטריאלית אך חומרתן ואופיין מושפעים בעיקר משלושה גורמים:

  1. סיסטמיים: סכרת, מתח נפשי, בעיות במערכת החיסון, תרופות
  2. מקומיים: שחזורים לקויים, אבנית
  3. הרגלים: עישון, שחיקת שיניים

מניעה – תמיד קל יותר למנוע את המחלה על ידי צחצוח טוב, טיפולי שיננית סדירים, אבחון מוקדם וטיפול.

טיפול – הטיפול מבוסס על סילוק גורם המחלה הבקטריאלי מהאזורים העל ותת חניכיים על ידי צחצוח המבוצע על ידי המטופל, הקצעת שרשים המבוצעת על ידי פריודונט ותחזוקה יסודית המבוצעת על ידי שיננית מיומנת למטרה זאת.

סוגי מחלות פריודונטליות:

Gingivitis, Chronic Periodontitis, Aggressive Periodontitis, Necrotizing Ulcerative Gingivitis

מה כולל הטיפול במתרפא הפריודונטלי ?

הקצעת שרשים– ניקוי עמוק הכולל סילוק אבנית ופלאק מכיסי החניכיים ופני שטח השן.

בקרת פלאק מכנית וכימית – צחצוח נכון ויסודי במשך עשר דקות לפחות ע"י המטופל הכולל מספר סוגי מברשות וחוטים, שטיפות בחומר אנטיספטי יעיל (ליסטרין).

כירורגיה פריודונטלית – פעולות כירורגיות באזורים שלא הגיבו בצורה טובה לטיפול השמרני או באזורים בהם ניתן לשחזר רקמות שאבדו בצורה פרדיקטבילית.

תחזוקה פריודונטלית – החלק החשוב בטיפול הכולל חזרה על הדרכה בצחצוח, סילוק פלאק ואבנית סופרה וסב גינגיבלים ופוליש להורדת הכתמה, פלאק וחספוס מפני שטח השן. צריך להתבצע בתדירות גבוהה כדי שיהיה אפקטיבי (פעם בשלושה עד ארבעה חודשים).

ניהול רשומה רפואית מפורטת – יש לרשום בצורה מפורטת ומדויקת את דיווחי המטופל, ממצאים קליניים ורנטגניים, מצב היגיינה אוראלית, הדרכה בהיגיינה, הטיפול שבוצע, הרדמה מקומית וכד'.

טיפול השיננית להסרת אבנית ובקרה פריודונטלית

מטרת הטיפול – טיפול זה מיועד להביא את המטופל לרמת היגיינה אוראלית גבוהה ביותר ע"י הדרכה חוזרת, אספקה והמלצה על אביזרי ניקוי מתאימים, ורישום מסודר של מצב ההיגיינה לאורך זמן. הטיפול מיועד לסלק אבנית, פלאק וגורמים מגרים ולאפשר המשך ניקוי יעיל ע"י המטופל. במקרים פריודונטלים מיועד הטיפול להקטין את מסת החיידקים בכיסים הפריודונטלים ועל גבי השיניים באמצעים מכניים וכימיים.

משך הטיפול – במטופל עם מחלה פריודונטלית וכיסים עמוקים 45 דקות, במטופל ללא כיסים עמוקים 30 דקות.

מה כולל טיפול השיננית – קבלת המטופל, בדיקה מדגמית של כיסים, הרדמה מקומית לפי הצורך, הדרכה בצחצוח, הסרת אבנית ופלאק סב וסופרה ג'ינג'בלי במכשור אולטרסוני, הסרת אבנית ופלאק במכשיר ידני, פוליש והסרת פלאק והכתמה, הכנסת תכשירים לשחרור מושהה לפי הצורך, הוראות להמשך טיפול, רישום מלא בתיק המתרפא למען עדכון המומחה לפריודונטיה ולרופא המטפל.

מאמר: "שיננית על שיננות"